Duyurular

DERECEYE GİRENLER

Yetişkinler Kategorisi
Birincilik Ödülü İkincilik Ödülü Üçüncülük Ödülü

Valeriu Kurtu

Almanya

Sait Munzur

Türkiye

Ross Thomson

İngiltere

Üçüncülük Ödülü Prof. Atila Özer Özel Ödülü

Ivailo Tsvetkov

Bulgaristan

İptal edildi

 

 

Gençler Kategorisi
Birincilik Ödülü İkincilik Ödülü Üçüncülük Ödülü

Ümmühan Zeynep Akyürek

(yaş: 12)

Türkiye

Poyraz Din

(yaş: 11)

Türkiye

İnci Bilgen

(yaş: 14)

Türkiye


Karikatür Sanatçılarının Dikkatine,

11.Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na gönderilen eserlerden Akbar Torabpour’a ait bir karikatür değerlendirme sonrasında ödüle değer bulundu. Ödüle değer bulunan eserlerin ilanını izleyen günlerde Akbar Torabpour’ın ödüle değer bulunan eserinin Fransız karikatür sanatçısı André François’in (1915 – 2005) bir eserinden bir bölümün kopya edildiği itirazları ulaştı.

Bilindiği üzere, yarışmamızın kurallarından biri, finale kalan eserler intihal, önceden ödül alma, vb. konularla ilgili olası itirazlar için ilan edilmektedir. On birinci Yarışmada da finale kalan eserler 01 – 09 Şubat 2020 tarihleri arasında, hem yarışmanın resmi internet sayfasında hem de Facebook ortamında ilan edildi. Ayrıca e posta ile duyurumu yapılmıştır. Bu tarihler arasında benzerlik iddiaları ile ilgili olarak 34 itiraz gelmiş, bunlardan 30 itiraz haklı bulunarak, bu eserler final değerlendirmesine alınmamıştır. Bu itirazlar arasında Akbar Torabpour’a ait dereceye giren karikatür bulunmamaktadır.

Sonuçların açıklanmasının ardından Akbar Torabpour’a ait, Atila Özer Özel Ödülü’ne layık bulunan eserin, André François tarafından çizilen bir eserden bir bölümünün olduğu gibi kopyalandığı itirazı ulaşmıştır.

Titizlikle yürütülen çalışmalarımızda böyle yakışmayan bir durumla karşılaşmış olmaktan büyük üzüntü duymaktayız. Bu durum karşısında; Akbar Torabpour’ın ödülünün iptal edilmesine ve bundan sonraki yarışmalarımızda Akbar Torabpour’ın göndereceği eserlerin değerlendirmeye alınmamasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Dr. Nazmi Kozak

Yarışma Koordinatörü